Як оформити спадщину через суд?

Питання спадщини, як і проблеми, пов'язані з ним, стосуються всіх в рівній мірі. Рано чи пізно настає цей момент, і від наших дій залежить доля спадщини. Зробити все правильно, і тим більш - у термін, встановлений законодавством - завдання далеко не з легких, особливо якщо Ви не володієте глибокими знаннями в масиві нормативних актів Цивільного кодексу і спадкового права України.

Виходячи з того, що спадщина складається не тільки з майна, а включає в себе так само права і обов'язки - не рідкісними є випадки, коли крім квартири або машини в спадок дістається кредитне зобов'язання.

Mayorov V1 1 ukr

Що робити, якщо Ви стали правонаступником боргу?

Насамперед необхідно звернутися до суду з позовом про зменшення розміру боргу. Пам'ятайте, що відшкодування збитку відбувається лише в межах обсягу успадкованого майна. Є і хороша сторона цього правового явища - замість боргу можна успадкувати і право на відшкодування збитку.

Існує два види спадщини - за законом і за заповітом. Виходячи з назви випливає, що вони відрізняється наявністю волі заповідача, тобто - заповіту. Однак, трапляється, що спадщина ділиться між людьми, які вказані в заповіті і тими, хто має право на частку спадщини за законом. У цю категорію спадкоємців входять малолітні, неповнолітні, непрацездатні діти спадкодавця, його непрацездатні батьки та непрацездатний другий із подружжя. Отримують такі спадкоємці половину того, що передбачено їм за законом, незалежно від змісту заповіту.

До того ж, суд може зменшити частку на спадщину таких людей, в разі, якщо вони не підтримували зв'язок зі спадкодавцем, не надавали допомоги, а в разі прямого ухилення від надання допомоги потребуючому спадкодавцю, суд і взагалі може відсторонити таких людей від отримання частки в спадщині.

Невідкладні дії для початку процедури вступу в спадщину

Першим кроком буде звернення до нотаріуса. Зробивши це якомога раніше, Ви убезпечите себе від додаткових звернень до суду в подальшому. Таку заяву необхідно подати не пізніше, ніж через 6 місяців з моменту смерті спадкодавця, а всі потрібні документи можна збирати і після закінчення цього терміну.

Крім заяви на прийом спадщини необхідно зібрати пакет документів, який може відрізнятися в залежності від виду спадщини, обсягу і виду спадкової маси.

До базових документів належать:
• Свідоцтво про смерть спадкодавця
• Довідка про причину смерті
• Довідка з останнього місця проживання заповідача
• Паспорт спадкоємця
• Уповноважуючі документи на майно, що доводять, що власником майна був померлий (договори купівлі-продажу, дарчі, передача житла у власність ...)
При вступі в спадщину за заповітом також необхідним є сам заповіт, завірений нотаріусом, а також документ про те, що даний заповіт не змінювався і не був написаний заново.

У разі, якщо право на спадщину реалізується за законом - необхідно надати документи, що підтверджують родинний зв'язок з померлим (свідоцтво про народження, про шлюб).

Черговість спадкування

Нерідко трапляється, що серед спадкоємців виникають суперечки на підставі черговості прийняття спадщини. Не поодинокі випадки, коли кілька поколінь спадкоємців проживають під одним дахом, і тоді черговість прийняття житла в спадок стає вирішальним фактором.

До першої черги відносяться діти спадкодавця, у тому числі і народжені після його смерті, інший член подружжя спадкодавця і його батьки.

У другу чергу входять рідні брати та сестри спадкодавця, його діди, баби.

Третя черга включає в себе рідні дядько та тітка померлого.

Четверту чергу складають особи, які проживали спільно зі спадкодавцем однією сім'єю не менше ніж 5 років до моменту відкриття спадщини.

І по п'ятої черги на спадщину претендують інші родичі померлого до шостого покоління включно, а так само утриманці спадкодавця, які не входили до складу його сім'ї.

Пріоритетне право на отримання спадщини мають спадкоємці першої черги, у випадках, якщо спадкодавець не залишив заповіту. Оскаржити ж таку спадщину в судовому порядку можливо тільки в рідкісних випадках визнання спадкоємців першої черги непридатними.

Прийняття спадщини в судовому порядку

Пропустивши 6-ти місячний термін останнім шансом отримати спадок буде звернення до суду. Це - дуже складна процедура, оскільки вона зобов'язує спадкоємця надати суду докази, що пропуск строку відбувався згідно поважних причин.

Подавати позов з цього приводу можна лише за наявності письмової відмови на вступ в спадок від нотаріуса, тому якщо Ви усвідомлюєте, що не встигаєте прийняти спадщину у встановлений термін - варто подбати хоча б про отримання такої відмови.

Ще одним поширеним явищем є відсутність факту переоформлення спадкової маси на спадкоємця. Подача заяви на вступ в спадок, який фактично вже було отримано - не рідкість в судових реаліях.

Виграти таку справу досить легко, якщо надати всі квитанції, що підтверджують участь у частці успадкованого майна, рахунки за комунальні послуги, документи про оплату боргів спадкодавця та інші докази фактичного вступу в спадщину.

Іноді проблеми виникають і з встановленням споріднення. Такий факт з юридичної сторони встановити зовсім не просто, адже він є причиною вступу в спадщину за законом. Подавши таку заяву в суд - будьте готові до кропіткого збору всіляких документів, починаючи від архівних даних з місць роботи та медустанов і закінчуючи особистими листами і фотографіями.

І наостанок розглянемо випадки, в яких заповіт може бути визнано недійсним у судовому порядку.

На жаль - досить частими є випадки, коли шахраї обманюють людей похилого віку з метою отримання вигоди після їх смерті. Звернувшись до суду можна повернути законну спадщину і відновити справедливість.

При визнання заповіту недійсним необхідно спершу уточнити наявність в ньому обов'язкової частки в спадщині. Згідно із законодавством спадкодавець не може позбавити права на обов'язкову частку у спадщині осіб, що входять в перше коло спорідненості (малолітні, непрацездатні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатні батьки, непрацездатний другий зі шлюбу спадкодавця).

У той же час ця частина може бути зменшена в судовому порядку, виходячи з відносин між спадкодавцем та спадкоємцем, а у виняткових випадках поганого ставлення і зовсім усунутий від спадщини.

Також причинами визнання заповіту недійсним можуть бути:

• складання заповіту недієздатною особою
• складання заповіту з порушенням вимог до оформлення і засвідчення
• при складанні заповіту була відсутня воля спадкодавця

Так само під час складання заповіту особою, яка не в змозі його підписати власноручно потрібна присутність двох дієздатних свідків, які не мають частини в спадковій масі і нотаріуса, який зі слів спадкодавця пише такий заповіт.

Судові тяжби, що складають боротьбу за спадок дуже часто забирають багато коштів і часу, особливо, якщо цим займаються люди, що знаходяться далеко від специфіки спадкового права.

Довіритися професіоналам і отримати максимальний результат або намагатись заощадити і пройти шлях самому - вирішувати, звичайно, Вам.