Тонкощі виконавчого провадження щодо стягнення боргу (Київ, та Київська обл.)

Заборгованості з певними складнощами нерідко стають причиною головних болів як кредиторів, так і боржників. Недарма питання, пов'язані з поверненням боргів є найпоширенішими в практиці господарських взаємовідносин. Навіть судові розгляди, не кажучи вже про ретельно продумані договори, не дають гарантії на 100% повернення коштів, зароблених своєю працею.


У цій статті ми розглянемо основні відтінки боргового виконавчого провадження та сухий залишок аналізу дір і колізій роботи виконавчої служби в цій сфері.

Початок.

Інститутом, який уособлюють боротьбу з проблемними боргами, без сумніву є виконавча служба. А точніше кажучи - виконавець. Стягнення заборгованостей становить більшу частину роботи цієї посадової особи.

Mayorov V1 1 ukr

Варто зауважити, що практично всі правовідносини на сучасному ринку можна звести до підсумку: один суб'єкт надає іншому послугу, роботу, товар, і в свою чергу отримує плату за це. Але це ідеальна ситуація, і на практиці все відбувається трохи інакше. А саме: другий суб'єкт з певних причин не виконує взяті на себе зобов'язання і створює заборгованість. Першому суб'єкту не залишається іншого виходу, крім як шукати справедливості, звернувшись до судової системи, і отримавши рішення, що його задовольняе, в суді, запускає процес виконання рішення.
Для багатьох громадян нашої країни є секретом, що рішення, прийняте на Вашу користь не є остаточною перемогою в процесі, адже рішення ще потрібно виконати. Тут коса правосуддя і находить на камінь.

Механізм виконання гранично простий:

  1. 1. Суд приймає рішення.
  2. 2. Відповідач не оскаржує його.
  3. 3. Рішення набирає чинності.
  4. 4. Позивач отримує виконавчий документ (наказ чи виконавчий лист). Уже на цьому етапі Ви можете себе вважати щасливчиком, якщо суд сам підготує документи по закінченню терміну апеляційного оскарження. Зазвичай стороні, що перемогла доводиться ще багато разів відвідувати будівлю суду, оббиваючи пороги і пишучи клопотання про видачу виконавчих документів.
  5. 5. Кредитор без зволікання спрямовується у виконавчу службу, де, пише заяву, приклавши пакет документів.
  6. 6. Чи очікує відкриття виконавчого провадження, в результаті якого і отримує свій борг.

Було б наївно припускати, що цим на ділі, все і обмежується. На жаль, вигравши справу, Ви маєте витратити ще багато часу і зіткнутися з великими труднощами, якщо Ви, звичайно, розраховуєте дійсно повернути гроші.

З того дня, коли Ви надали виконавцеві всі необхідні документи - у нього є 3 дні, щоб відкрити виконавче провадження, згідно із законодавством.
У постанові, яку він видає, він повинен вказати про право боржника виконати рішення самостійно в 7 денний термін від дня винесення постанови. Якщо ж боржник не поверне борг самостійно і не надасть документальні підтвердження погашення цього боргу, виконавець починає процес примусового виконання рішення із стягненням виконавчого збору з боржника, який становить 10% від заборгованості.

Після цього, у виконавця є час для наступних дій:
Відправлення запитів
• У податкову - для визначення рахунків боржника і визначення засобів отримання прибутку (місця роботи і т.д.);
• У міністерство юстиції - для пошуку рухомого, нерухомого майна, що знаходиться у володінні боржника;
• У національну комісію з цінних паперів та фондового ринку - для пошуку цінних паперів, що належать боржникові;
• В інші інстанції, необхідні для виявлення всього майна боржника;

Наступним кроком при вдалому розвитку подій, виконавець накладає арешт на банківські рахунки боржника і вимагає у банку списати борг. Сума списується на рахунок виконавчої служби, Виконавче провадження закривається, боржнику повертають гроші.

В іншому випадку, за відсутності рахунків у боржника, арешт звертається на майно. Ця процедура більш трудомістка, тривала і дорога для виконавця. Арештоване майно в результаті продається з аукціону, а гроші, отримані від продажу, передаються кредитору.

Не так давно ця процедура була трохи спрощена, і тепер арештоване майно продається через інтернет, внаслідок такого ж аукціону, але електронного.

Першим складним моментом є виконавчий збір. Його стягують за допомогою окремої постанови виконавця, причиною якого є ухилення від добровільного виконання боргового зобов'язання, тобто, пропуск 7- денного терміну. Часто боржники намагаються оскаржити і цю постанову, оскільки не хочуть оплачувати додатковий відсоток за роботу виконавця.

На практиці органи виконавчої служби мало що виконують в принципі в цей термін, в уникненні небажаних оскаржень, і чекають повідомлення з поштового відділення про повідомлення боржника, або і зовсім не поспішають приймати постанову про відкриття провадження, адже існує 6ти місячний термін. Таким чином, без належного контролю з Вашого боку, виконання рішення в Вашу користь може ніколи і не розпочатися.

У підсумку боржник погоджується платити борг, але відмовляється платити збір і оскаржує постанову. Відбувається це або через внутрішню систему виконавчої служби, або безпосередньо через судові органи.

Що стосується першого варіанту - тут все просто, боржник скаржиться на незаконність дій виконавця його керівництву.

У другому випадку - боржник зобов'язаний звернутися не до адміністративного суду, якому за логікою має бути підвідомча ця справа, а в суд, який прийняв рішення по Вашій справі, оскільки виконання рішення є такою ж невід'ємною частиною судового процесу. Значить, суд вимушений контролювати перебіг Вашої справи до кінця.

Якщо боржнику вдасться привести всі необхідні для доказу факти про те, що він випадково пропустив 7дневний термін і виконав своє зобов'язання з дня, коли дізнався про нього, то швидше за все рішення про скасування виконавчого збору буде прийнято. В інших випадках боржникові не уникнути збору.

Існують так само і ситуації, в яких через деякий час після відкриття виконавчого провадження вспливає факт про те, що боржник був не в курсі прийняття негативного в свою користь рішення судом першої інстанції.

Можливо, таке рішення було прийнято в момент відсутності боржника. У зв'язку з певними обставинами (можливо співробітник поштового відділення не доставив лист одержувачу коректним чином, а просто поклав в поштову скриньку) боржник залишився в невіданні. Про те, що було відкрито виконавче провадження він дізнається і взагалі в останню чергу.

У боржника в такому випадку не залишається іншого вибору, як звернутися до суду для поновлення строків апеляційного оскарження та подає її, після чого звертається до виконавця з постановою про відкриття апеляційного провадження та вимагає закрити виконавче провадження. Процес починається знову. Такими способами часто користуються досвідчені в юриспруденції особи, для затягування процесу для своїх клієнтів.

Чергова проблема пов'язана з попередженням боржника про те, що в майбутньому його рахунки заарештують і він встигає вивести гроші. В результаті ми маємо арештовані, але порожні, рахунки і виконавче колесо робить новий оборот.

Такі ситуації дуже часто трапляються на практиці. Не складно здогадатися, що зливають інформацію саме банки, адже коли вони отримують повідомлення від виконавця, у них ще достатньо часу, щоб попередити свого клієнта. Ситуація до того абсурдна, що навіть, якщо гроші залишаються на рахунку, банк може заборонити знімати кошти, посилаючись на те, що їх не достатньо для повної виплати боргу.

Крім банків люблять зливати інформацію і податкові органи, коли отримують відповідний запит від виконавчої служби. Навіть сам виконавець може вступити в змову з боржником за певний відсоток від суми боргу.

Однак і цю систему можливо обійти. З самого початку поданих заяви стягувача необхідно вказати рахунки боржника і його майно. Цю інформацію можливо дістати навіть законними способами. Такі відомості найчастіше знаходяться у відкритих реєстрах, а інформація про рахунки може стати відомою в процесі господарських взаємовідносин з боржником. По-друге - завжди є можливість домовитися з працівниками податкової інспекції та співробітниками поліції, і з'ясувати інформацію з їх реєстрів. Якщо Ви підете на цей крок - це значно прискорить процес, адже виконавець зможе (під Вашому пильним контролем) прискорити винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, і одночасно накласти арешт на кошти боржника.

Після цього варто знову натиснути на виконавця, для того, щоб надати йому прискорення в створенні на світ постанови про арешт і платіжних вимогах, організувати оперативний візит банку. При цьому здійснювати таке відвідування краще ближче до кінця робочого дня службовців, в уникненні зливу інформації, бо накласти арешт банківські співробітники повинні саме в той же день.

Наступна проблема криється в надмірній рухливості стягувача. Тоді проблеми починаються у боржника, який просто не встигає за просуванням його справи про борг, до якого він, можливо і не має ніякого відношення.

Прокинувшись і довідавшись про списання грошей зі свого рахунку боржник звертається в банк, який спрямовує в свою чергу, в виконавчу службу. Виконавець за номером виробництва знаходить документ, який виданий судом. Боржник відправляється в суд, піднімає матеріали справи і розуміє, наскільки плачевною для нього склалася ситуація. Він подає апеляцію, в разі, якщо доведе, що вчасно не отримав необхідне оповіщення. У разі його виграшу сторони міняються місцями, і тут би повинна була перемогти справедливість, однак, як правило, прудкий стягувач вже давно видведе всі гроші або втопить кінці за кордоном, або де-небудь в Луганську. При такому результаті повернути гроші у боржника не вийде ніяким чином.

З усього перерахованого вище напрошується тільки один висновок - якщо Ви все ж отримали рішення суду на свою користь, то зробіть все можливе для прискорення ходу виконавчого провадження самі, або за допомогою професіоналів. Тільки в такому випадку у Вас є реальні шанси отримати назад свої кошти.